01_chaplins-furniture_ludovic-bed-by-cattelan-italia-1100x618

Víte, který odstín je pro vaši ložnici ten pravý?

Ložnice je většinou místem intimním, kam nezveme žádné návštěvy. Mohlo by se tedy zdát, že když neslouží k naší reprezentaci, nemusíme se jejím vzhledem příliš zabývat. Přitom asi tušíte, že to tak není a že si právě tato místnost zaslouží velkou pozornost. Tady totiž odpočíváme, tady se snažíme načerpat dostatek sil do nového dne. A právě při relaxaci hrají důležitou roli také barvy.

MODRÁ UMOŽNÍ RELAX

Podle psychologů modrá barva uklidňuje, takže by se dalo říct, že její použití v ložnicích je přímo ideální. Záleží však na zvoleném odstínu. Pokud bude modré „příliš“, zvláště té světlé, hrozí, že bude místnost působit studeně. Když to však přeženete s tmavě modrou, vytvoříte si místo relaxační spíše depresivní atmosféru. Buďte proto při jejím použití opatrní.

Nicméně toužíte-li po vzdušném a příjemném prostředí, zvolte světle až tyrkysově modrou. Pokud upřednostňujete středomořský styl, asi se neobejdete bez námořnické modré.

Rustikální ložnici bude určitě slušet královská modrá, která působí vznešeně, zvláště v kombinaci se stříbrnými nebo zlatými doplňky.

Zdroj: Chaplins Furniture

ZELENÁ PŘINÁŠÍ OPTIMISMUS

Další uklidňující barvou je zelená. Působí na náš organismus pozitivně, protože si ji podvědomě spojujeme s probouzením přírody, s jarem. Má proto vliv na naše optimistické, pozitivní naladění.

Pastelově zelená je ideální pro ložnice s dřevěnými prvky a květinovými vzory na textiliích. Báječně prosvětlí místnosti ve starých, historických domech, které bývají často poměrně tmavé.

Do moderních ložnic se ale skvěle hodí také pistáciově zelená nebo svěží odstín světle zeleného jablka. Odstín v barvě smaragdu působí honosně a pomocí vhodných dekorací lze díky němu vnést do interiéru i exotickou atmosféru a „vůni dálek“.

Zdroj: The French Bedroom

ŠEDÁ NIKDY NEZESTÁRNE

Spíš by se dalo říct, že odstíny šedé barvy asi nikdy nevyjdou z módy. Jedná se o barvu neutrální, tudíž z pohledu doplňků a dekorací o barvu velmi vděčnou. Můžete ji prostě zkombinovat takřka s čímkoli.

Do ložnice se skvěle hodí hlavně modrošedá, díky níž prostor získá uklidňující namodralý nádech. Nemusíte se však obávat ani tmavšího kouřového odstínu, který umocní příjemnou náladovou atmosféru, která je k dokonalému odpočinku nezbytná.

Zdroj: Sweetpea Willow

BÍLOU NIC NEZKAZÍTE

Pokud se nemůžete s partnerem shodnout, jak vymalovat ložnici nebo jaký si tam pořídit nábytek, tak se určitě stane vhodným kompromisním řešením bílá, příp. krémová barva. Nesmí jí být však příliš, aby nevznikl tzv. nemocniční efekt.

Kromě toho, že dokáže „vyřešit domácí neshody“, má ale ještě další výhody. Výborně prosvětlí místnost, a vy se proto budete probouzet do relativně jasného rána, i když bude venku zrovna pošmourno. Navíc tato barva prostor příjemně provzdušní, takže ani ta nejmenší ložnice nebude působit moc stísněně. Pomůže vám také odlehčit interiér v případě, že si potrpíte na masivní, rustikální nábytek, který občas působí (zvláště v místnostech s nízkými stropy) příliš těžkopádně.

Bílá barva je také ideální volbou při zařizování ložnice pro hosty. Je prostě univerzálním řešením, které můžete podle potřeby nebo nálady kdykoli „přibarvit“ třeba pomocí textilií nebo různých jiných dekorací.

Zdroj článku: Living.cz

Sdílejte příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email