Nižší nájem, vyšší výnos. Jak správně nastavit cenu

Chystáte se pronajmout nemovitost? Myslete na to, že méně je někdy více.

Nižší nájem, vyšší výnos. Jak správně nastavit cenu

Nepodceňujte rizika, která přináší špatně nastavená výše nájmu. Pokud ji navíc budete v inzerátech několikrát opravovat a nabídku měnit, zájemci to zaregistrují a řadu z nich to odradí. Nabídnout tedy od počátku nižší nájemné a nemovitost pronajmout rychleji, nebo čekat na někoho, kdo vyšší cenu přijme? Obě varianty mají svá pro a proti. Pojďme se na ně podívat detailněji.

Ani málo

Nižším nájemným majitelé nemovitostí zvyšují šanci, že se byt, kancelář nebo dům brzy obsadí. Výhodou je, že na nabídku reaguje více zájemců, takže si majitel může nájemníka vybrat. To ale samozřejmě vyžaduje značné úsilí, protože bude muset všechny zájemce prověřit. Navíc tak může snadno prodělat – zájemcům o pronájem může být nízká cena podezřelá a nájemník se na ni také později může v případě problémů s bydlením odvolávat s tím, že mohla být dána skrytými nedostatky.

Důležité je pamatovat i na to, že pokud budete chtít cenu zvýšit, můžete tak učinit maximálně jednou za rok a během tří let ji nesmíte zvednout víc než o 20 procent. Nízký nájem má ovšem i své výhody. Jestliže si je nájemník vědom nízké ceny, obvykle nemívá na majitele přehnané požadavky a problémy s bydlením je ochotný řešit sám. Také může v nájmu vydržet delší dobu.

Ani moc

Pohnutky k nastavení vyššího nájmu jsou různé. Majitelé nemovitostí tak často odrazují sociálně slabší zájemce. Paradoxně ale právě tito majitelé patří mezi ty, kteří bojují s neplatiči, protože považovali za zbytečné si nájemníka dopředu prověřovat.

Čím vyšší nájemné, tím déle pochopitelně trvá nemovitost obsadit. Když se to povede, pak zase hrozí, že nájemník odejde do levnějšího nebo že nebude ochotný vynaložit ani korunu navíc na opravy. Přitom by cílem pronajímatelů měl být dlouhodobý a bezproblémový nájem.

Drahému nájmu navíc přímo konkuruje možnost vzít si hypotéku na vlastní bydlení. Nepřiměřeně vysoký nájem může mnoho zájemců odradit a majitel ani nedostane příležitost k vyjednávání. Nakonec tedy bude muset inzerovanou výši nájmu snížit, což ale na zájemce působí nedůvěryhodně.

Pokud se majitel přesto rozhodne, že bude pronajímat za vyšší než obvyklou částku, může se domluvit s několika zájemci o spolubydlení. Většinou jde ale o studenty, kteří řeší pouze krátkodobé bydlení, a tím pádem o nemovitost nedbají tolik jako člověk, který v ní hodlá bydlet roky. Jakmile navíc objeví lepší nabídku, neváhají studenti nájem ihned vypovědět. Majitel má pak s nemovitostí mnohem více práce a stresu.

Známé pravidlo říká, že méně je někdy více. Platí to i u pronájmu nemovitosti. Pokud je výše nájmu nižší, ale férová, může často vydělat mnohem víc. Navíc i drobný ústupek může zajistit dlouhodobý nájemní vztah, který bude přinášet stabilní příjem.

Zdroj: https://www.penize.cz/pronajem-bytu/410419-nizsi-najem-vyssi-vynos-jak-spravne-nastavit-cenu

Sdílejte příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email